تهران

هود لامینار

هود لامینار

هود لامینار

هود لامینار یا Laminar Flow Hood نوعی دستگاه آزمایشگاهی است که با ایجاد جریان هوا به صورت خطی هرگونه آلودگی ناشی از مواد آزمایشگاهی را به بیرون هدایت می‌کند. انجام آزمایشات میکروبی و شیمیایی همیشه با مخاطراتی همراه بوده‌اند. از این رو استفاده از این دستگاه در محیط‌های آزمایشگاهی امری حیاتی است. از سوی دیگر حفاظت از نمونه‌های آزمایشگاهی موجود در اتاق کشت در برابر آلودگی‌های ارگانیک، ذرات معلق در هوا و… برای کسب نتیجه‌ی صحیح بسیار با اهمیت است.
هود لامینار
هود لامینار

هود میکروبی

محفظه‌ی ضد زنگ  هود میکروبی به گونه‌ای ساخته شده است که هیچ گونه جداره یا شکافی در آن وجود نداشته باشد. این دستگاه با برخورداری از سیستم مکنده‌ی پر قدرت خود هوای محیط را به سمت فیلترها هدایت می‌کند و هوای پاک و بدون ذرات معلق، آلودگی‌های میکروبی و قارچی را به محیط باز می‌گرداند. هود لامینار در انواع مختلف و با هدف رفع نیاز آزمایشگاه‌های پزشکی، داروشناسی، الکترونیک و صنعتی تولید می‌شود.

اجزا تشکیل دهنده هود کشت میکروب

 1. بدنه‌ی دستگاه از دو قسمت کابین  و پایه تشکیل شده است.
 2. جنس بدنه از استیل ضد زنگ و پایه‌های آن از پروفیل سنگین می‌باشد.
 3. استفاده از شیشه با ضخامت 6 میل در ساخت دیواره و حفاظ اطراف میز کار.
 4. برخورداری از دو فیلتر HEPA در دو قسمت ورودی و خروجی هوا.
 5. استفاده از دستگاه هود لامینار در محیط‌های آزمایشگاهی امری حیاتی است.
 

کاربرد هود لامینار

کاربرد هود لامینار که با نام‌های دیگری چون هود میکروبی و هود کشت میکروب نیز شناخته می‌شود به عنوان وسیله‌ای مهم و حیاتی در آزمایشاتی که با میکروارگانیسم‌ها سر و کار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع آزمایشات احتمال انتشار آیروسل یا ذرات معلق در هوا بسیار زیاد است. از این رو برای جلوگیری از آلوده شدن محیط آزمایشگاه و به خطر افتادن سلامت کارکنان استفاده از این دستگاه اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. طراحی این دستگاه به گونه است که از یک کابین به همراه یک میز کار تشکیل شده است.
هود لامینار
هود لامینار

نحوه کارکرد هود لامینار

موتورهای مکشی تعبیه شده در قسمت بالای کابین هوا را وکیوم کرده و با عبور دادن از فیلترها، سطح میز کار و هوای آزمایشگاه را از وجود هر گونه ذرات میکروبی و قارچی پاک می‌کند. در ساخت هود کشت میکروب از استیل ضد زنگ استفاده می‌شود که فرایند استریل کردن آن را آسانتر می‌کند. همچنین برای جلوگیری از نفوذ باکتری و قارچ‌ها به بدنه‌ی دستگاه، سعی شده است که هیچ منفذ و درزی در بدنه‌ی آن وجود نداشته باشد.  

عملکرد هود لامینار

همان طور که پیشتر گفته شد بدنه‌ی هود کشت میکروب یا لامینار از جنس استیل ضد زنگ به همراه پوششی از رنگ الکترواستاتیک جهت افزایش مقاومت بدنه‌ی دستگاه و جلوگیری از نفوذ هرگونه آلودگی ساخته شده است. این دستگاه به فن‌های قدرتمندی جهت ایجاد جریان هوا به صورت فراگیر و یکنواخت مجهز شده است. تکنولوژی بالای این فن‌ها موجب گردیده که بدون ایجاد هیچ گونه لرزش و صدایی به کار خود ادامه دهند. این مزیت موجب می‌گردد که هیچ گونه مزاحمتی برای اپراتور ایجاد نشود و فرایند آزمایشات دچار اختلال نگردد.

نحوه کارکرد هود میکروبی

هوایی که توسط فن‌ها مکیده می‌شود به دو صورت عمودی و افقی جریان می‌یابد و به سمت فیلتر هپتا هدایت می‌شود. دستگاه هود لامینار هوا را در دو مرحله ورودی و خروجی فیلتر می‌کند. با توجه به این مسئله یک لایه فیلتر هپتا در قسمت ورودی هوا و یک لایه‌ی دیگر در قسمت خروجی هوا دستگاه تعبیه شده است. از این رو هوای خروجی کاملا پاکیزه و عاری از هرگونه ذرات قارچی و میکروبی می‌باشد.
مزایای هود کشت میکروب لامینار نسبت به سایر هودها به شرح زیر است
 • ایجاد جریان هوا به صورت عمودی و افقی در تمام سطوح کابین به صورت کاملا یکنواخت
 • استفاده از فیلتر هپا در دو مرحله جهت جلوگیری از ورود هرگونه آلودگی به محیط آزمایشگاه
 • تجهیز هود لامینار به لامپ UV جهت ضد عفونی کردن محیط کار
 • استفاده از متریال‌های با کیفیت و استریل مانند استیل ضد زنگ و شیشه در ساخت دستگاه
 • عدم وجود درز و منفذ در بدنه‌ی دستگاه، جهت جلوگیری از نفوذ آلودگی به بدنه‌ی آن
عملکرد هود لامینار

انواع هود لامینار

به طور کلی هودهای آزمایشگاهی به فیلترهای مخصوص و سیستم‌های وکیوم بسیار قدرتمند مجهز شده اند تا به راحتی و بتوانند هرگونه گاز سمی و آلودگی را تهویه کرده و سلامت کارکنان را تضمین کنند. بنا براین مهم‌ترین کاربرد هود لامینار را می‌توان تهویه‌ی مناسب جهت تامین ایمنی و سلامت کارکنان در محیط‌های آزمایشگاهی دانست. این محصول بسته به نیاز آزمایشگاه در دو نوع کلی عمودی و افقی تولید می‌شود که هرکدام نیز با توجه به قابلیت‌ها به انواع مختلف نیز تقسیم می‌گردد.

هود میکروبی عمودی

از هود میکروبی عمودی در نگهداری مواد آزمایشگاهی با حجم بسیار زیاد استفاده می‌شود. هود لامینار عمودی هوا را به گونه‌ای تهویه می‌کند که هیچ گونه مزاحمتی برای کاربر ایجاد نکند.

ویژگی ها هود لامینار عمودی

 • فراهم نمودن امکان استفاده از مواد آزمایشگاهی در حجم زیاد.
 • عدم قرارگیری کاربر در راستای جریان هوا به دلیل برخورداری از طراحی منحصر به فرد.
 

هود لامینار افقی

این نوع هود از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و برای انجام آزمایشات بسیار حساس مورد استفاده قرار می‌گیرد. هود لامینار در مدل افقی تمرکز بیشتری بر روی مواد آزمایشگاهی دارد و در صورت انتشار آلودگی به سرعت آن را برطرف می‌کند.
ویژگی ها هود لامینار افقی
 • امکان قرارگیری نمونه‌های آزمایشگاهی در نزدیکی فیلتر HEPA.
 • جریان هوا به صورت مستقیم با نمونه‌ها در ارتباط نیست و هیچ گونه اختلالی در روند آزمایشات ایجاد نمی‌کند.
 • هود لامینار کلاس B عرض80، 100، 120 و 130 سانتی متر

دسته بندی هود لامینار بر اساس کلاس

هود لامینار بر اساس توان و قابلیت‌ها به سه کلاس مختلف تقسیم می‌شود. لازم به ذکر است که قیمت هود لامینار بر اساس توان و ارائه‌ی قابلیت‌های مختلف تعیین می‌گردد و با یکدیگر متفاوت است.
هود لامینار کلاس A
این نوع هود به گونه ای طراحی شده است که برای استفاده در محیط‌های آزمایشگاهی بسیار مناسب باشد. هود لامینار کلاس 1 توانایی تصفیه‌ی هوا در آزمایشگاه‌های میکروبیولوژیک را دارد اما برای از بین بردن آلودگی‌های ناشی از آزمایشات کشت سلولی و بافتی مناسب نیست.
هود لامینار کلاس B
کاربرد هود کشت میکروب کلاس 2 بیشتر در محیط‌های استریل است که عدم وجود آلودگی و ذرات میکروبی و قارچی در هوا بسیار اهمیت می‌یابد. وجود آلودگی در محیط می‌تواند نتایج آزمایشات کشت سلولی را دچار اختلال کند. این محصول در چهار سایز مختلف با عرض‌های 80، 100، 120 و 130سانتی متر تولید می‌شود، که هر سه نمونه به درب برقی شیشه‌ای مجهز شده‌اند.
هود لامینار
هود لامینار
هود لامینار کلاس C
از این نوع هود جهت انجام آزمایشات بسیار حساس و کار با مواد آزمایشگاهی بسیار خطرناک استفاده می‌شود. توانایی بسیار بالای این دستگاه این امکان را فراهم می‌کند که در هر محیطی به خصوص فضاهای گسترده مانند کلینیک‌های آزمایشگاهی، آزمایشگاه‌های تولید واکسن، بیمارستان‌ها و… مورد استفاده قرار گیرد.  

نکات مهم در هنگام خرید هود لامینار

دستگاه هود لامینار بر اساس نیازهای متفاوت آزمایشگاهی در نمونه‌های متفاوت و با قابلیت‌های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود. هرکدام از این تفاوت‌ها می‌تواند در تعیین قیمت هود لامینار موثر باشد. از سوی دیگر با توجه به نوسانات دائمی بازار قیمت هود لامینار  دستخوش تغییراتی نیز می‌گردد. از این رو مناسب‌ترین راهکار برقراری تماس با مراکز فروش هود لامینار معتبر می‌باشد که علاوه بر کسب اطلاع از قیمت روز محصولات می‌توانید در زمینه‌ی خرید هود لامینار از مشاوره‌ی کارشناسان شرکت نیز بهره مند گردید. در سایز های مختلف قابل ارائه میباشد هود لامینار با دو نوع فیلتر (با تفاوت قیمت ) ارائه میگردد  

مشخصات فنی هود لامینار:

 • اسکلت پروفیل 30*30 رنگ الکترواستاتیک
 • رنگ کوره ای 2 mm بدنه ورق گالوانیزه زنگ ناپذیر
 • بصورت جداشونده با قابلیت اتوکلاو CNC جداره داخلی ورق گالوانیزه و کف استیل سه پارچه پانچ شده
 • با میز کار تمام استیل روکشدارخشدار و نگیر1mm
 • با صدای کمتر از 70 DB مجهز به فن سانتریفیوژی دور 2200
 • با حرکت عمودی و ریل سه پیچ نردبانی (با قابلیت برقی کردن) شیشه پلاگسی گلاس ضد انفجار به ضخامت 6mm مجهز به فیلتر هپا با راندمان 997%
 • مجهز به پیش فیلترهپا
 • مجهز به فیلترهای کفی پلیت با راندمان 60%
 • مجهز به لامپ فلورسنت واترپروف خارجی و پریز برق بارانی دربدار و ارتدار و لامپ اشعه کابین
 • مجهز به تایمر مولتی رنج دیجیتال جهت موتور و لامپ اشعه (دو عدد تایمر )
 • مجهز به ساعت کارکرد فیلتر دیجیتال
 • پنل دستگاه در دو نوع دیجیتال و فینگر تاچ قابل ارائه میباشد
 • دستگاه در ابعاد مختلف و انواع فیلتر هپا و اولپا ساخته میشود
 • مجهز به 4 چرخ ترمزدار با تحمل وزن 3000 درجه یک خارجی
 • مجهز به شیر گاز کنترل سرخود
نمونه های خارجی تولید شده دستگاه چمبر را از طریق لینکLaminar Flow Cabinet – Infitek مشاهده فرمایید شرکت ویژن آزما البرز تولیدکننده تجهیزات آزمایشگاهی و  دستگاه های آزمایشگاهی می باشد تمامی دستگاه ها دارای 2 سال گارانتی و 10 سال خدمات می باشد.
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *